What's going on here?

My name is Anna Deak.

Im writing this blog to note down how my ideas and projects were born. To document their formation and show you some of the nice results of "one maker tragedy". I had a break between 2013 and 2016 cause lot of travelling, moving all the time and didn't find motivation to run my blog. But now I realize, I missing some of these inspirational stories so here we go again.
I also run my own brand of jewellery and accessories, see the links below.

I am Helmona – the maker.

As you can see – I am not a native speaker, just a human who trying to improve the language skills every day. Currently I am based in London so I decided to use english as my first language on this blog. I am definitely better in playing Mortal Combat or table football, we can arrange a match. But if you find some fatal mistakes in my grammar, please let me know!

Volám sa Anna Deak.

Založila som si tento blog, aby som si zaznamenávala zrod nápadov a projektov, ich tvorbu, priebeh a výsledok. Je zaujímavé časom sledovať, ktorým smerom sa človek uberá a priebežne hodnotiť svoj shit. Medzi rokmi 2013 a 2016 som mala menšiu prestávku. Veľa som cestovala, sťahovala sa a mala všetko hotové rýchlejšie, ako by sa patrilo. Teraz ale vidím, že mi to chýba a preto sa vraciam späť.

Kedže momentálne žijem v Londýne, snažím sa zdokonaľovať v angličtine ako sa len dá. Som iba človek a uvedomujem si, že moja gramatika má ešte veľa medzier. Omnoho lepšie mi idú iné nepodstatné veci. Ak ale objavíte nejakú zásadnú chybu či nezrozumiteľnosť, budem vďačná za každý feedback. Vďaka.CONTACT:

If you would like to collaborate or hire me:
official website
LINKEDIN

If you like what I am doing, follow me or buy some stuff:
ETSY