night visions II.

NEUE HEIM ~ NEW HOME ~ NOVÝ DOMOV

Some of my more advanced photography experiments with led light, long exposition and post process in photoshop. I combine my favourite techniques with school task at the photography course. The theme was "new home".  It's not very hot, especially if you are an erasmus student living in boring small dormitory. But i decided to explore area around and captured with my camera the night magic around in a small german city, and have some fun.

~
Zadanie vizuálne nadväzuje na fotosériu 'night visions I.'

Som na ročnej študijnej stáži FHS v nemeckom Dortmunde, bývam na študentských internátoch. Každý deň chodím po okolí môjho nového domova a od septembra sledujem, ako sa mení. Ročné obdobia, ale aj deň a noc. Zdokumentovala som výrazné vizuálne zátišia, ktoré mám pred očami stále, no vidím ich každý raz inak. Ako cudzinec, cestovatel, bádateľ, ktorý hladá nové ale aj záchytné body a správnu navigáciu naspäť do rakety...a nachádza obrazy.helmona

Graphic designer specialising in Logo, Brand identity and Web Design, User Interface, Social Media Marketing and E-commerce. Passionated for creating sharp, professional, unique designs and messages with strong DIY workflow. Weaving words and images into simple narratives which talk to the right people. Never stop self–learning. Painter, Photographer and Jewellery maker in my free time.

No comments:

Post a Comment